Kognityvinė ir elgesio terapija


Kognityvinė ir elgesio terapija (KET) yra viena labiausiai moksliniais tyrimais įrodyta ir pagrįsta psichoterapijos kryptis, kurios pradininkas yra A. Beck‘as. Pasak KET žmogaus emocijas, elgesį bei fizinius pojūčius lemia ne pati situacija ar įvykis savaime, bet situaciją interpretuojančios mintys. Įvykus tam tikrai situacijai žmogus automatiškai ją interpretuoja pagal savo turimas ankstyvas patirtis, įsitikinimus, požiūrį, vertybes ir t.t. Asmens mintys yra kaip filtras nuo kurio priklauso nemalonios emocijos, netinkamas elgesys ar fiziniai pojūčiai, kurie vėliau daro įtaką vieni kitiems (žr. žemiau pateiktą paveikslėlį).

Taigi Kognityvinės ir elgesio terapijos metu naudojame minčių bei elgesio keitimo technikas. Kadangi keičiant mintis, keičiasi emocijos, elgesys ir fiziniai pojūčiai. Lygiai taip pat, keičiant elgesį, keičiasi žmogaus mintys emocijos ir fiziniai pojūčiai.

Mokslinių tyrimų duomenimis, KET efektyvi dirbant su:
· Nerimu bei jo sutrikimais (generalizuotas nerimo sutrikimas, obsesinis kompulsinis sutrikimas, nerimas dėl ligų, panikos sutrikimas ir t.t.);
· Įvairiomis baimėmis/fobijomis;
· Depresija ir kitais nuotaikos sutrikimais;
· Priklausomybėmis;
· Psichologinėmis traumomis;
· Asmenybės sutrikimais;
· Savivertės problemomis;
· Miego sutrikimais;
· Valgymo sutrikimais;
· Prokrastinacija/atidėliojimu;
· Ir t.t.